• Čitateľský maratón

• Pod týmto jednoduchým názvom sa niesla v našej škole už tradičná akcia venovaná mesiacu marec ,,Marec mesiac kníh" – čitateľský maratón. Podujatie sme zorganizovali na podporu čítania detí. Žiaci ,,bežci na dlhé trate" toho roku čítali  na jarnú tému a to postupne po jednom  celú hodinu.

• Dňa 27.3. pripravili tretiaci pre žiakov školy besedu o knihe Jano, ktorú napísal Fraňo Kráľ.

Čitatelia tejto knihy sa  razom ocitnú v biednom prostredí najchudobnejších vrstiev slovenskej spoločnosti v čase hospodárskej krízy.  Na osude malého Jana spoznajú ťažký život detí, ktoré namiesto láskavého pohladenia alebo hier poznajú len tvrdú prácu a hlad.

Kniha nás upúta predovšetkým svojim hlavným hrdinom Janom.  Každý kto si túto knihu prečíta, by  chcel mať takého kamaráta, brata akým bol Jano.

• Návšteva predškolákov pri prvákoch

• Dňa 26. marca navštívili našich prvákov veselí predškoláci z Materskej školy Dravce spolu so svojimi pani učiteľkami. V prváckej triede sa dozvedeli veľa zaujímavých a nových vecí, no videli najmä to, čo sa naučia budúci školský rok.  Prajeme budúcim prváčikom veľa šťastia a tešíme sa na nich už onedlho pri zápise do školy.

• Návšteva knižnice a tlačiarne v Levoči

• Do fotogalérie bol pridaný nový album Návšteva knižnice a tlačiarne v Levoči.

Marec je mesiacom kníh a tak sme sa šli pozrieť, ako to v takej knižnici vyzerá. Pracovníčka knižnice nás uviedla do tajov kníh, povedala nám ako sa máme v knižnici správať a ako máme knihy chrániť. Následne sme pokračovali návštevou tlačiarne, kde žiaci videli ako vzniká kniha. Veľmi sa im podujatie páčilo a do knižnice by sa radi prihlásili, no musia ísť so svojimi rodičmi, ktorí ich môžu prihlásiť on line. Dúfam, že z nich postupne vyrastú pravidelní návštevníci knižníc a vášniví čitatelia kníh.

• Vynášanie Moreny

• Podľa kalendára sa jar začína dňom jarnej rovnodennosti a symbolickým vynesením zimy z chotára. Na Smrtnú, inde na Kvetnú nedeľu, pripravili dievčatá slamenú figurínu, ktorú obliekli do ženských šiat, spievajúc ju nosili po dedine a nakoniec ju hodili do vody alebo spálili. Tieto figuríny sa volali „Morena“, „Marjena“, „Kiselica“, „Kiseľova žena“ a predstavovali zimu alebo obeť, ktorú ľudia obetovali zime.

• Okresné kolo "Šaliansky Maťko 2024"

• 21. februára sa konalo v ZŠ Francisciho v Levoči okresné kolo recitačnej súťaže Šaliansky Maťko Jozefa Cígera Hronského. Recitátori súťažili v 3 kategóriách (2. - 3. ročník ZŠ, 4. - 5. ročník ZŠ, 6. - 7. ročník ZŠ). Našu školu reprezentovala Ema Faltinová. Ďakujeme.

• Bádanie v minulosti písma (ŠKD)

• Do fotogalérie bol pridaný nový album Bádanie v minulosti písma.

V školskom klube sme trocha bádali v minulosti. Začali sme prvým písmom - klinové písmo, ktorým si deti skúsili napísať svoje meno. Dozvedeli sme sa, že v minulosti sa farby získavali z rastlín a prírodnín, čo bolo pre deti nepochopiteľné a tak sme sa pustili do hľadania farieb v prírode.